Opublikowano

Olejeki do mycia twarzy – jak stosować

oczyszczanie twarzy olejem

Olejeki do mycia twarzy – jak stosować

Olejki do mycia twarzy zdobywają coraz większą popularność. Nie powinno to dziwić, ponieważ wciąż rośnie wiedza Polaków na temat oczyszczania twarzy. Olejki są idealną alternatywą dla płynów micelarnych, toników czy innych sztucznych produktów. Co ważne, jeżeli olejek do mycia twarzy zostanie dobrze dobrany, to zapewni on skórze nie tylko oczyszczenie, ale również wspaniałą pielęgnację. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? W czym olejki do mycia twarzy są lepsze od innych produktów? Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie i jak odpowiednio używać tego produktu? 

W tym artykule dowiesz się: 

  • Jaka jest historia olejków do oczyszczania
  • Jakie są ich rodzaje
  • Jak używać
  • Poznasz najlepszy olejki do oczyszczania twarzy oraz instrukcję olejowania twarzy

Historia olejków do mycia twarzy

Aby zrozumieć fenomen olejków, musimy zajrzeć w przeszłość. Ich historia sięga starożytności. Już wtedy ludzie wiedzieli, że skóra wymaga pielęgnacji i należy o nią dbać. Najpierw były to tylko i wyłącznie cele ochronne, ale szybko zorientowano się, że olejki mogą być wykorzystywane w celach estetycznych oraz religijnych.

Egipcjanie używali specjalnej mieszanki olejów oraz wosków, co chroniło ich przed promieniami słońca. Potwierdzenie znalazło się na zachowanych do dziś papirusach. Wiemy również, że Egipcjanki, które pochodziły z wyższych klas, używały kosmetyków zawierających tłuszcze zwierzęce, minerały oraz olejki. To również one dodawały do nich zmiażdżone pancerze owadów, które nadawały kosmetyków koloru. Już wtedy na świecie pojawił się makijaż.

W starożytnym Rzymie natomiast wykorzystywano oliwę z oliwek oraz olej sezamowy. W połączeniu z chlebem, wodą różaną, ogórkami, świeżymi sokami oraz miodem powstały maseczki do twarzy, które działały regeneracyjnie. Do tego kąpano się w olejkach eterycznych, natłuszczających, a także smarowano się oliwą z oliwek oraz oślim mleku.

Olejki do twarzy szczególnie popularne są w Azji. To właśnie azjatyckie kobiety codziennie stosują olejki myjące, które rozpuszczają wszelkie zanieczyszczenia pojawiające się na skórze. Autorka książki „Sekrety urody Koreanek” – Charlotte Cho, potwierdza, że olejek do mycia twarzy jest podstawowym kosmetykiem, który znajduje się w każdym azjatyckim domu. Używają go również mężczyźni, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez używania tego produktu.

Oczyszczanie twarzy – Olejowanie skóry

Jak pamiętamy ze szkolnych lekcji chemii – tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Na tej samej zasadzie działa OCM, czyli Oil Cleansing Method. Jest to specjalna metoda pielęgnacji skóry twarzy oraz demakijażu. Również ona opiera się na naturalnych olejach. Eksperci zwracają uwagę, że mleczka lub płyny micelarne podrażniają skórę, co powoduje zdarcie warstwy lipidowej. 

Przez to właśnie skóra na twarzy jest sucha, a tym samym odwodniona. Te produkty, o chemicznym składzie, powodują również usuwanie sebum z twarzy. Pamiętajmy jednak przy tym, że wraz z usuwaniem sebum, powodujemy, że gruczoły łojowe zaczynają produkować go w nadmiarze, co powoduje jej przetłuszczanie.

Z pomocą przychodzą olejki do mycia twarzy, które pozwalają skutecznie usuwać makijaż oraz niepożądaną warstwę sebum – wraz z jej odpowiednim nawilżeniem oraz natłuszczeniem.

Kobiety, które używają olejków cenią je sobie szczególnie za zdolność rozpuszczania kremów, podkładów, a także cieni do powiek oraz tuszów do rzęs. Do tego pomagają pozbyć się ze skóry dymu papierosowego, smogu czy kurzu. 

Rodzaje olejków

Temat olejków do twarzy to jednak temat nieco bardziej złożony, ponieważ na rynku istnieje kilkadziesiąt rodzajów tego produktu. Są m.in oleje awokado, słonecznikowe, rycynowe, jojoba, a także olejki hydrofilowe oraz wiele innych. Wybór powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami skóry. Czym się kierować i który wybrać?

Obecnie mamy ponad 100 różnych olejków roślinnych. Aby jednak wybrać ten najlepszy dla nas, należy zwrócić uwagę na zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6. Podstawowy podział olejków wygląda następująco:

  • Oleje nieschnące, czyli takie z konsystencją ciężką. Wchłaniają się dość wolno. Polecane dla osób, które mają skórę suchą i dojrzałą. Mają poniżej 20% kwasów wielonienasyconych. (Np. olej makadamia, kokosowy, słonecznikowy lub sezamowy)
  • Oleje schnące, to te które mają najlżejszą konsystencję. Wchłaniają się one szybko, nie pozostawiają śladów i są idealne dla osób z cerą problematyczną oraz tłustą – doskonale nadają się również jako baza pod makijaż. Mają ponad 50% kwasów wielonienasyconych. (Np. olej jojoba, z dzikiej róży, lniany lub z czarnuszki)
  • Oleje półschnące, które również mają lekką konsystencję. Sprawdzą się osobom ze skórą normalną i mieszaną. Mają od 20% do 50% kwasów wielonienasyconych. (Np. olej arganowy, sezamowy, słonecznikowy lub krokoszowy) 

Gdzie kupić najlepszy olej do mycia twarzy?

Zimno tłoczone oleje naturalne dostępne są w sklepach z kosmetykami naturalnymi oraz ze zdrową żywnością. Olejki do mycia twarzy znajdziecie także w sklepie internetowym COLIMA.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Oleje, które są nierafinowane i tłoczone na zimno są lepsze od tych, które są oczyszczone, dlatego warto zaopatrywać się w naturalne oleje roślinne. 

Przy zakupie należy również zwrócić uwagę na butelkę w jakiej sprzedawany jest produkt. Dobrze by było gdyby była ona zrobiona z ciemnego szkła. Dzięki temu oleje wolniej się rozkładają, ponieważ promienie słoneczne mają ograniczony dostęp do produktu. Część producentów decyduje się na dołożenie do opakowania pipety, która pomoże zaaplikować produkt na twarz. Należy również sprawdzić, czy dany produkt  nie powinien być trzymany w lodówce.

 Przy zakupie warto zwrócić uwagę na kwasy, które wchodzą w skład oleju do mycia twarzy. Te, które przeznaczone są do skóry tłustej lub mieszanej – czyli oleje suche, zawierać powinny kwasy linolenowe, gamma-linolenowe oraz linolowe. W przypadku olejów dla skóry suchej, mamy do czynienia z kwasami: stearynowym, oleinowym, palmitynowym, mirystynowym, arachidowym oraz laurynowym.

Jak dobrać olej do rodzaju skóry?

Jak już wspominaliśmy, olejowanie twarzy zdobywa coraz większą popularność. Mimo wszystko, dermatolodzy ostrzegają, że nieprawidłowo dobrany produkt może przynieść więcej problemów niż pożytku. Poza wyżej wymienionymi czynnikami warto również pamiętać, że:

  • cera trądzikowa doceni oleje, które regulują działanie gruczołów łojowych, działają przeciwbakteryjnie oraz pomagają w gojeniu się ran
  • cera naczynkowa potrzebuje olei z wysoką zawartością witaminy C
  • do cery dojrzałej idealnie nadadzą się oleje z wysoką zawartością witamin E, C oraz A. Poprawią one elastyczność skóry, zapewnią nawilżenie, a dodatkowo ochronią przed promieniami UV

Wybrane przez nas najlepsze olejki do mycia twarzy wskażemy pod koniec tekstu.

Olejek do mycia twarzy – jak używać?

Decydując się na mycie twarzy olejkiem, dobrze jest wybrać odpowiedni preparat złożony z mieszaniny olejków przeznaczonych do naszego typu skóry. Każda skóra ma inne potrzeby, dlatego zasadnym jest dobieranie odpowiednich produktów. 

O tym jak odpowiednio dobrać olejek do mycia twarzy napiszemy nieco później. A jak odpowiednio stosować te produkty?

Olejowanie twarzy krok po kroku

  • Mieszankę (do mycia twarzy) należy nałożyć na twarz. Teraz małymi, kolistymi ruchami wykonujemy coś w rodzaju masażu twarzy. Masaż wykonujemy delikatnie tak aby nie rozciągać skóry.  Dobrze by było gdyby ten proces trwał ponad minutę.
  • Kiedy już wsmarujemy dobrze olejek, możemy wziąć ręczniczek lub ściereczkę do mycia twarzy. Wcześniej jednak warto zamoczyć je w ciepłej wodzie
  • Następnie należy przyłożyć materiał na kilka sekund do twarzy – co sprawi, że pory znajdujące się na skórze nieco się otworzą
  • wycieramy twarz ręcznikiem oraz ponownie nakładamy olejek – powtarzając masaż twarzy. 
  • Po zakończeniu mycia warto przemyć twarz zimną wodą oraz nałożyć na nią ręcznik – tym razem chłodny. To pozwoli na domknięcie porów, co sprawi, że twarz będzie wyglądała jeszcze lepiej. 

Teraz skóra jeszcze łatwiej przyjmie olejki i dzięki temu będzie lepiej oczyszczona. Ten sam proces można powtórzyć po raz kolejny, ale większość specjalistów twierdzi, że dwa razy wystarczy. Jest to bardzo przyjemne, więc dodatkowo może zrelaksować.

Niektóre olejki nie potrzebują do stosowania ściereczek czy ręczników, ale o tym będziemy pisać niżej. Warto pamiętać, że wszystkie oleje – niezależnie od rodzajów, muszą być aplikowane na wilgotną skórę.

Zalety używania olejków do mycia twarzy

Wielka popularność olejków do mycia twarzy nie wzięła się znikąd. Jakie są ich zalety i dlaczego ludzie tak bardzo pokochali to rozwiązanie?

  • Ochrona warstwy lipidowej (naturalnej) skóry
  • Dogłębne nawilżanie 
  • Spowolnienie procesów starzenia
  • Ochrona przed promieniami słonecznymi oraz mrozem
  • Wygładzanie zmarszczek 
  • Działanie przeciwbakteryjne
  • Niepodrażnianie skóry 
  • Uregulowanie poziomu sebum 
  • Usuwanie zanieczyszczeń ze skóry (makijaż, kurz, smog) 
  • Wyrównywanie kolorytu skóry

Dodatkowo jako zaletę można wymienić fakt, że proces aplikowania olejków na twarz jest niezwykle przyjemny. Da to chwilę odprężenia po całym dniu, co sprawi, że będziemy uspokojeni oraz zrelaksowani. Zwracamy uwagę oraz powtarzamy, że najlepsze olejki to te, które robione są z roślin. Są one naturalne, nierafinowane, tłoczone na zimno – określane jako extra virgin.

Najlepsze olejki do mycia twarzy

Aby ułatwić Wam zadanie, podpowiemy teraz które olejki do mycia twarzy są najlepsze i pomogą Wam osiągnąć zamierzone efekty. Pamiętajmy przy tym, że dobrze jest znać typ swojej skóry. 

Olejek do mycia twarzy – Lush Botanicals

Na rynku z wielu dostępnych marek kosmetycznych szczególnie wyróżnia się polska marka Lush Botanicals. Jak już wspominaliśmy, ważne jest aby nie pozwalać promieniom słonecznym dostawać się do olejków. Ta firma dobrze o tym wie – kosmetyki zapakowane są w ciemne szkło biofotoniczne chroniące produkty przed szkodliwym działaniem promieni UV.  stawia na świeżość swoich produktów. Produkty Lush Botanicals tworzone są ręcznie, więc możemy mieć pewność, że otrzymany produkt stworzony jest z dbałością o najmniejsze detale. W ofercie znajduje się olejek hydrofilowy do mycia twarzy Lush Botanicals. W jego składzie znajdziemy olej z pestek arbuza, moreli i winogron oraz ekstrakty z owocu granatu, figi, granatu czy zielonej kawy. Unikalna formuła olejku pozwala na zmywanie go przy użyciu wody. Wystarczy zwilżyć twarz wodą, aby olej zamienił się w mleczko. 

Olejek oczyszczający skórę – Kahina Giving Beauty

Kahina Giving Beauty oferuje swoim klientom organiczne kosmetyki. W ofercie jest również olejek do mycia twarzy. Marka wie jak ważne są antyoksydanty w kosmetykach, dlatego w tym produkcie znajdziemy olejki arganowy oraz z marchi. Dodatkowo wyciąg z nagietka i dziurawca zmniejsza stany zapalne skóry i uspokaja. Obecność olejków eterycznych z geranium i neroli sprawia, że jest to produkt który nie tylko pielęgnuje, ale także relaksuje.