Opublikowano

Szczotkowanie ciała – czy warto i jak to robić

szczotka do ciała

Szczotkowanie ciała na sucho – czy warto i jak to robić

Regularna pielęgnacja naszej skóry jest niezwykle ważna, gdyż pomaga nam utrzymać naskórek w prawidłowej formie. Ogromna ilość kosmetyków do ciała i skóry, liczne zabiegi i kąpiele oczyszczające są oczywiście niezbędne i jak najbardziej wskazane. Jednak jeśli interesujemy się naturalną pielęgnacją to z pewnością powinniśmy spróbować zabiegu, jakim jest szczotkowanie na sucho. Co to tak naprawdę jest i jak prawidłowo należy wykonywać tę czynność?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Szczotkowanie ciała na sucho – co to za zabieg
 • Jakie są jego zalety
 • Jak prawidłowo wykonywać masaż

Szczotkowanie ciała- co to takiego?

Szczotkowanie ciała na sucho jest rodzajem masażu, który bardzo często przynosi efekty podobne do wizyty w SPA. Ta metoda masażu wywodzi się z Azji. U niektórych osób już sama nazwa tego rytuału odtrąca je od rozpoczęcia tej czynności. Szorowanie ostrą szczotką naszej skóry nie wydaje się być przyjemnym doświadczeniem. Jednak po wypróbowaniu tej metody, naprawdę można osiągnąć wspaniałe efekty.

Szczotkowanie ciała na sucho można wykonać w domu, samemu i bez niczyjej pomocy oraz odwiedzania spa. Dodatkowo jest to niezwykle tania metoda. Tak naprawdę cały proces polega na tym, że przynajmniej raz dziennie powinniśmy wykonywać masaż szczotką przez kilka minut. Oczywiście szczotką do tego przeznaczoną. Okrężne ruchy są w tym zabiegu bardzo ważne. Wpłynie to z pewnością na pobudzenie krążenia, ujędrnienie naszej skóry oraz usunie martwy naskórek. Ten rodzaj peelingowania staje się coraz bardziej popularny wśród młodych kobiet, które szukają naturalnych, ale jednocześnie tanich sposobów na poprawę wyglądu swojego ciała.

Szczotkowanie ciała na sucho- zalety masażu

Pozytywnych korzyści, jakie wynikają z regularnego szczotkowania skóry jest naprawdę wiele. Prawidłowo wykonywany zabieg w żaden sposób nie zaszkodzi naszemu ciału. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad i wykonywać go poprawnie. Może nam się zdawać, że szczotkowanie ma głównie na celu usunięcie martwego naskórka i złuszczenie naszej skóry. I jest to jak najbardziej zgodne z prawdą. Jednak zalet tego masażu kryje się o wiele więcej.

 1. Szczotkowanie ciała to rodzaj naturalnego peelingu, dzięki czemu nasza skóra staje się jędrna i delikatna, a martwy naskórek zostaje z niej usunięty. Regularne wykonywanie tego zabiegu powoduje, że nasz naskórek będzie wyglądał zdrowiej.
 2. Ten proces skutecznie pomaga pozbyć się  problemu męczącego nas cellulitu. Intensywne szczotkowanie okolic ud i pośladków poprawi jędrność skóry, przez co cellulit stanie się praktycznie nie widoczny. 
 3. Przede wszystkim masaż ten świetnie pozwala zrelaksować się naszym ciałom. Ma z pewnością działanie odstresowujące i antydepresyjne oraz pobudza nas do dalszych działań w ciągu dnia.
 4. Jeśli mamy problemy z wrastającymi włoskami czy podrażnieniami po goleniu szczotkowane może zaradzić tym problemom. Golenie się tradycyjnymi golarkami powoduje w większości przypadków powstawanie ,,małych kropek”, przez co mogą zacząć tworzyć się stany zapalne. Włos w fazie wzrostu niekiedy jest za słaby, aby przebić się przez warstwę naskórka, więc zaczyna rosnąć w głąb skóry. To niekiedy może wywoływać podrażnienia. Regularnie szczotkując nasze ciało zapobiegamy powstawaniu takich problemów. Złuszczanie skóry, a następnie jej nawilżanie na pewno pomoże włosom, aby mogły w prawidłowy sposób wyrastać. 
 5. Głównym zadaniem szczotkowania jest przede wszystkim pobudzenie krążenia krwi i limfy, dzięki czemu nasz organizm zostaje uwolniony z toksyn, jakie się w nim gromadzą. Jednocześnie odblokowane zostają pory, które znajdują się na powierzchni naszej skóry, dzięki temu nie gromadzą się w nich zanieczyszczenia.
 6. Skóra po takim zabiegu jest znakomicie przygotowana do dalszej pielęgnacji. Dodatkowo usunięcie zbędnego naskórka, powoduje, że wszystkie odżywcze składniki, jakie zawarte są w kosmetykach zostaną lepiej wchłonięte w głąb skóry. Nałożony balsam do ciała czy różne olejki będą działać zdecydowanie lepiej.
 7. Szczotkowanie nie tylko pobudza krążenie krwi, ale również poprawia funkcjonowanie układu limfatycznego, co z kolei zwiększa odporność organizmu. 
 8. Systematyczne szczotkowanie ciała zapobiega powstawaniu rozstępów. Dzięki temu, że skóra jest lepiej ukrwiona, staje się bardziej elastyczna, co zapobiega powstawaniu rozstępów i przebarwień.

Ile czasu powinno trwać szczotkowanie?

To, ile będzie trwał cały proces szczotkowania zależy tak naprawdę od naszych chęci. Szczotkowanie nie powinno stać się dla nas czynnością, którą koniecznie trzeba wykonać. Ma to być dla nas przyjemny moment, w czasie którego możemy chwilę odpocząć i się zrelaksować. Tak naprawdę, aby osiągnąć zamierzony efekt, czyli gładką i miękką skórę, wystarczy szczotkować nasze ciało przez około 5 minut dziennie.

Jak często szczotkować?

Zabieg szczotkowania warto wykonywać codziennie. Początkowo czynność ta może wydawać się niekoniecznie przyjemna, jednak po kilku dniach nasza skóra powinna przyzwyczaić się do nowego sposobu peelingu. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość i wytrzymać pierwsze dni. W późniejszym czasie masaż ten przynosi zadowalające efekty.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania co do szczotkowania?

Szczotkowanie jest przeznaczone praktycznie dla każdego rodzaju skóry. Oczywiście istnieją przypadki, w których powinniśmy zdecydowanie zrezygnować z wykonywania masażu na sucho. 

Jeżeli na naszej skórze pojawiają się wszelkie zmiany o charakterze wirusowym czy bakteryjnym lepiej będzie nie stosować tego peelingu.

 U młodych osób dość często spotykany jest trądzik. Jego występowanie stanowi barierę do wykonywania tego zabiegu, gdyż takie podrażnienie skóry może spowodować znaczne nasilenie się problemu. 

Problemem mogą stać się również pieprzyki, czy duże, wystające znamiona. W takich przypadkach najlepiej będzie po prostu ominąć wrażliwe miejsca. 

Skóra naczynkowa nie jest bardzo istotną przeszkodą dla szczotkowania, jednak jeśli widoczne są na naszym ciele żyłki zaleca się zasięgnięcie opinii u lekarza. Pomoc specjalisty z pewnością rozwieje nasze wątpliwości. 

Jednak kategorycznie zabrania się szczotkowania na sucho skóry, na której powstały świeże rany, zadrapania czy ropne stany zapalne. Ten naturalny masaż ma za zadanie poprawę kondycji naszej skóry. Przed rozpoczęciem warto sprawdzić, czy na pewno nic nie stoi na przeszkodzie, aby móc cieszyć się efektami zdrowej i gładkiej skóry. 

Jak prawidłowo szczotkować ciało?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zabieg szczotkowania nie mógł być przeprowadzany codziennie. Niektóre Panie decydują się wykonywać zabieg szczotkowania rano, gdyż skutecznie pobudza on krążenie krwi i dodaje energii do pracy. Jednak istnieją również zwolenniczki wieczornego szczotkowania ciała, gdyż pomaga ono rozluźnić spięte mięśnie pod ciężkim dniu. Tak naprawdę wybór pory na szczotkowanie zależy tylko i wyłącznie od nas. 

Jeśli decydujemy się rozpocząć naszą przygodę ze szczotkowaniem, warto w pierwszych dniach wykonywania zabiegu być delikatnym i szczotkować ciało z mniejszą intensywnością. 

Pewnie pojawi się pytanie, czy wskazane jest stosowanie zwykłych peelingów. Otóż nie ma żadnych zastrzeżeń, co do słuszności ich stosowania. Peeling warto wykonywać raz w tygodniu. Połączenie tego kosmetyku ze szczotkowaniem ciała na pewno usunie martwy naskórek. Nasza skóra potrzebuje kilku chwil na przyzwyczajenie się do nowych doznań. 

Podczas masażu ciała należy pamiętać o jednej, bardzo ważnej zasadzie. A mianowicie, w tym przypadku masaż należy wykonywać od dolnych partii ciała w kierunku serca, czyli zaczynamy od stóp i stopniowo przesuwamy się do góry. Oczywiście każdą kolejną partię ciała masujemy również w kierunku serca, gdyż wiąże się to z rozmieszczeniem naczyń krwionośnych i limfatycznych w naszym organizmie. 

Warto pamiętać o tym, aby wykonywać długie, okrężne ruchy. Nie jest wskazane również mocne przyciskanie szczotki do powierzchni skóry. Szczotkę należy ustawić pod takim kątem, aby włosie nie drażniło mocno naszego naskórka. Wystarczy, aby lekko go dotykało. Jeśli chodzi o szczotkowanie rąk, to rozpoczynamy je od dłoni. Następnie delikatnymi ruchami kierujemy się w stronę przedramienia i ramienia. Szyja i dekolt to wyjątkowo wrażliwe miejsca naszego ciała. Szczotkowanie powinno być delikatniejsze w tych okolicach, a sam nacisk szczotki zdecydowanie mniejszy, aby nie podrażnił naskórka. W przypadku, gdy masaż piersi sprawia nam jakikolwiek dyskomfort, to warto z niego zrezygnować. Nie jest konieczne szczotkowanie tych okolic. 

Gdzie zatem możemy położyć większy nacisk na szczotkę i pocierać mocniej? Otóż z pewnością mocniej szczotkować możemy partię ud i pośladki. To miejsca, gdzie najczęściej gromadzi się cellulit. Aby się go pozbyć, należy mocniej pocierać skórę, przez co łatwiej będzie do niego dotrzeć. Uda i pośladki nie są tak bardzo wrażliwe, zatem bez problemu można bardziej przyłożyć się do masażu. Brzuch zaleca się masować zgodnie z ruchem wskazówek zegara i również z mniejszym naciskiem włosia. Pamiętaj, aby wykonywać posuwiste ruchy skierowane do góry! Chodzi przecież o to, aby masaż szczotką był przyjemny.

Kiedy możemy spodziewać się widocznych efektów?

Przez kilka dni szczotkowanie może wydawać się nam nieprzyjemne, jednak po kilku dniach uczucie pocierania szczotki stanie się dla nas normalne. Jeśli zabieg wykonujemy zgodnie z powyższymi wskazówkami, to pierwsze efekty powinny być widoczne już po około 2 tygodniach szczotkowania. Nasza skóra stanie się gładka, napięta i jędrna. Będzie wyglądała o wiele zdrowiej. Dodatkowo cellulit, który doskwierał na co dzień zacznie znikać. Wystarczy zatem odrobina cierpliwości.

Szczotka do masażu na sucho. Jaką szczotkę do masażu wybrać?

Zakup właściwej szczotki to niekiedy dość spory wydatek. Podczas jej wyboru warto zwracać uwagę na włosie. To najważniejszy element całej szczotki. Aby szczotkowanie miało jakikolwiek sens, wymagane są tylko i wyłącznie naturalne włókna. Nie za twarde i nie za miękkie włosie będzie najodpowiedniejsze. Starajmy się unikać syntetycznych włókien, które mogą tylko wywołać podrażnienia naszej skóry. W przypadku szczotek z włóknem roślinnym, mamy dwa rodzaje do wyboru. Niektóre z nich posiadają włosie pochodzenia roślinnego, które jest twardsze niż pochodzenia zwierzęcego. Jednak do szczotkowania jedna i druga opcja nada się doskonale. Przy zakupie szczotki warto również zwracać uwagę na to, czy posiada ona uchwyt. Dzięki niemu masowanie pleców czy trudno dostępnych miejsc okaże się łatwiejsze. W większości przypadku szczotki te wykonane są z drewna bukowego, jednak tak naprawdę gatunek drzewa nie odgrywa tutaj dużej roli. 

Na rynku sprzedaży znajdziemy również szczotki do twarzy. Są one dużo mniejsze i wykonane z delikatniejszego włosia. Jedne z najlepszy szczotek to te pochodzące od polskiego producenta. Zastosowane włosie jest głęboko osadzone oraz ma odpowiednią szorstkość. Wybór odpowiedniej szczotki jest istotny, gdyż tylko wtedy proces szczotkowania ciała na sucho przyniesie zadowalające efekty. 

Jak właściwie dbać o szczotkę do masażu?

Gdy już zakupiliśmy naszą wymarzoną szczotkę warto o nią odpowiednio zadbać. Naturalne włosie, z jakiego stworzona jest szczotka wymaga szczególnej pielęgnacji. By móc cieszyć się tym produktem przez naprawdę długi okres, wystarczy pamiętać o myciu jej po każdym użyciu

Jednak jakich specyfików do tego użyć? Otóż po zakończonym masażu warto umyć ją delikatnym mydłem lub szamponem, a następnie opłukać ją wodą. Po jej umyciu, warto odstawić ją włosiem do dołu, aby wyschła. Tym sposobem woda, która się na niej znajduje spłynie w dół. Kategorycznie zabrania się suszenia szczotki za pomocą suszarki bądź pozostawiania jej na rozgrzanym kaloryferze. W ten sposób drewno, z którego wykonana jest szczotka może zacząć powoli pękać. 

Miękka, gładka i jędrna skóra

Nasza skóra może stać się miękka, gładka i jędrna dzięki zabiegom przeprowadzanym w domu. Nie jest konieczna wizyta w SPA, aby poprawił się wygląd naszej skóry. Szczotkowanie ciała na sucho nie tylko zadba o nasz wygląd zewnętrzny, ale również pozytywnie wpłynie na krążenie krwi w organizmie. Jedyne, czego potrzebujemy to właściwej szczotki, kilku minut dziennie, a dopełnieniem będą kosmetyki naturalne do pielęgnacji ciała, które po masażu nawilżą i odżywią naszą skórę. Po kilku takich zabiegach skóra ulegnie niesamowitej poprawie.