Opublikowano

Porowatość Włosów Test – Jak sprawdzić porowatość

jak sprawdzić porowatość włosów

Porowatość Włosów Test – Jak sprawdzić porowatość

 

Proste i lśniące włosy to powód do dumy. Niejednokrotnie zapominamy też, że to wielkie szczęście, bo taki wygląd oznacza bardzo dobrą kondycję włosa. Świadczy o tym także,  że nie jest nadmiernie obciążony, łuski włosa są odpowiednio zamknięte, przez co jest chroniony przed zanieczyszczeniami z zewnątrz.

Spis treści

O tym, w jakiej kondycji są nasze włosy mówi porowatość włosów. Z tego artykułu dowiesz się co to jest, jak określić porowatość, jak dbać o włosy, aby były one piękne i zdrowe. 

Co to porowatość włosów?

test na porowatość włosów

Porowatość włosów mówi nam o kondycji włosa. Pod tym pojęciem ukrywa się cały zestaw cech fizycznych, ich stany czy budowy. Wszystko to jest uwarunkowane genetycznie, ale w dzisiejszych czasach największy wpływ na nasze włosy mamy… my sami! 

Każdy włos jest inny, a dokładniej każdy posiada inny układ łusek względem rdzenia włosa. Dodatkowo mogą one zmieniać swoją pozycję. Im bardziej przylegają, tym włosy są gładsze i lepiej chronione. 

Odstające łuski zaś nie posiadają odpowiedniej ochrony i są podatne na szkodliwe czynniki. Stopień odchylenia łusek jest określany jako porowatość włosów. Często określenie to odnosi się też do zanieczyszczenia włosów, bo jest to ze sobą bardzo związane. 

Rodzaje włosów – porowatość

Wyróżnia się trzy główne rodzaje porowatości włosów. Niska porowatość włosów występuje, gdy łuski dobrze przylegają do łodygi, podczas gdy włosy wysokoporowate charakteryzują się maksymalnym rozejściem łuski. Stan włosa pomiędzy tymi dwoma skrajnościami określamy jako włosy średnioporowate

Warto pamiętać, że porowatość włosów jest zmienna, chociaż da się zauważyć pewne zależności. Włosy kręcone mają zazwyczaj wysoką porowatość, zaś proste i grube – niską. Różne porowatości można też zaobserwować na tym samym włosie. Przy podstawie jest ona zazwyczaj niska, zaś na zniszczonych i rozdwojonych końcówkach wysoka. 

Czym jest włos? Jak jest zbudowany? Co go ochrania?

Na skórze głowy człowieka znajduje się ok. 100 tysięcy mieszków włosowych. W każdym z nich znajduje się cebulka. Nie z każdej jednak wyrośnie włos. Te, które wyrosną złożą się z korzenia i łodygi. Korzeń znajduje się w tkance podskórnej, zaś łodyga to część, którą widać nad skórą. 

W odniesieniu do porowatości włosów najważniejsza jest właśnie łodyga. Dzieli się ona na rdzeń, warstwę korową oraz osłonkę. W dwóch ostatnich warstwach szczególne znaczenie ma keratyna. To ona odpowiada za stan włosa. Niezbędna jest też odpowiednia ilość wody oraz ziarna melaniny. Cały włos otula keratynowa osłonka, która kształtem przypomina łuski ułożone w warstwach. Jest ich od 5 do 10. Łuski są ze sobą sklejone i tworzą odpowiednią ochronę dla wewnętrznych części. 

Cały włos wymaga odpowiedniej ochrony. Za to odpowiada sebum, czyli warstwa tłuszczowo-woskowa. Wydzielana jest przez gruczoły do mieszka włosowego – konserwuje keratynową osłonę i optymalną ilość wody. 

Jak sprawdzić porowatość włosów

Dokładne określenie stanu włosa jest możliwe wyłącznie poprzez sprawdzenie włosa pod mikroskopem. Dopiero pod dużym powiększeniem dokładnie widać jak on wygląda. Stan ten najtrafniej określić może specjalista, a więc badanie takie powinien przeprowadzić trycholog lub pracownik profesjonalnego zakładu fryzjerskiego. 

Test na porowatość włosów

Wiele można też powiedzieć o porowatości włosa opierając się wyłącznie na ocenie wyglądu włosa. O to może więc pokusić się dosłownie każdy, we własnym domu. Pod uwagę trzeba wziąć m.in. czas schnięcia włosów, ich kondycję, a szczególnie kondycję końcówek czy podatność na stylizację. Na tej podstawie można dość pewnie określić typ włosów

Istnieją też różne testy, które pomogą to określić. Dla przykładu tzw. test szklanki polega na wrzuceniu fragmentu włosy do wody i obserwowaniu jego zachowania. Wystarczy 1-2 cm włosa. Jeśli będzie szybko chłoną wodę i od razu spadnie na dno naczynia – będzie to oznaczało, że jest zniszczony, a więc charakteryzuje się wysoką porowatością. 

test szklanki porowatość

 

Test mąki

Test mąki zaś polega na… obsypaniu dokładnie rozczesanych włosów mąką. Z włosów nisko porowatych szybko spadnie, w przeciwnym wypadku zaś mąka pozostanie na nich. Przydać się może też olej z kokosa. Po natłuszczeniu włosów z wysoką porowatością znacznie się one napuszą. Zdrowy włos zaś pozostanie gładki i przyległy. 

Rodzaje włosów ze względu na ich porowatość

Pod tym względem największe szczęście mają Azjatki. To one mogą cieszyć się włosami o niskiej porowatości. Ich włosygładkie, błyszczące, ale też pozbawione objętości. Są bardzo ciężkie i sztywne, a więc niezbyt podatne na stylizację. Dodatkowo trudno je zmoczyć i bardzo długo schną. Włosy takie są też słabo podatne na czynniki zewnętrzne. Oznacza to, że są odporne na zanieczyszczenia, ale również stosowane kosmetyki. 

Większość kobiet na świecie ma zdecydowanie włosy o średniej porowatości. Ich złą kondycję można zobaczyć gołym okiem. Są pozbawione blasku i nawilżenia. Pod wpływem wilgoci szybko się puszą, a często nawet falują. Takie włosy mają tendencję do rozdwajania się końcówek, łamliwości i ogólnej słabej kondycji. Ratunkiem pozostają więc specjalne zabiegi i kosmetyki. 

Zwiększona pielęgnacja jest zaś konieczna w przypadku włosów o wysokiej porowatości. Narażone są na nią zazwyczaj włosy po zabiegach rozjaśniania, ale też farbowania. Zły wpływ ma też częsta stylizacja z użyciem wysokich temperatur czy kosmetyków zawierających alkohol. Takie włosy w dotyku są szorstkie. Mają matowy wygląd, są przesuszone. Często też puszą się, elektryzują, a do tego znacznie wypadają. Chłoną jak gąbka, ale też wszystko „oddają”. O ile mówimy o stylizacji może być to zaletą, jednak myśląc o zanieczyszczeniach – już nie.

Porowatość włosów, a oleje do pielęgnacji.  Jak dbać o włosy?

Codzienna pielęgnacja musi być dobrana do typu włosów, który posiadasz. Ostatnimi czasy bardzo popularne jest tzw. olejowanie włosów. W odniesieniu do porowatych włosów jest ono bardzo skuteczne – odpowiednio dobrany koniecznie! naturalny olej „uzupełni” przestrzeń pomiędzy łuskami, a więc nada im gładkości oraz pozwoli na odpowiednią ochronę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kosmetykach naturalnych to przeczytaj nasz artykuł.

Włosy niskoporowate – pielęgnacja, oleje jakie stosować

porowatość włosów pielęgnacja

Olejowanie nadaje się do wszystkich rodzajów włosów, jednak zabieg ten powinien być przeprowadzony w inny sposób i przy użyciu innych olejów. Niskoporowate włosów, a więc zdrowe i o zamkniętych łuskach, wymagają długiego olejowania. Nie są zbyt podatne na stosowane środki, a więc czas ten musi być wydłużony. Tu również trzeba uważać, aby nie przesadzić, bo w innym przypadku będą one znacznie obciążone.

Do pielęgnacji włosów niskoporowatych przydatne będą oleje:

  • olej kokosowy
  • olej arganowy
  • olej rycynowy
  • masło shea

Olejowanie włosów szczególnie upodobały sobie Azjatki, które nawet nie zmywają oleju po jego nałożeniu. Stanowi on dodatkową ochronę przed kurzem, wiatrem i zimnem. 

Włosy wysokoporowate – pielęgnacja

Właścicielki włosów o wysokiej porowatości zaś powinny zdecydować się na krótkie zabiegi oraz częste płukanki, które pozwolą na zamknięcie łusek. Często zbawienne może być nawet samo płukanie zimną wodą. 

W pielęgnacji warto wykorzystać:

  • oliwa z oliwek
  • olej archaidowy
  • olej lniany
  • olej słonecznikowy
  • olej kokosowy
  • olej arganowy

Po lekturze tego artykułu już wiesz jak ocenić porowatość włosów, a także że określenie własnego typu włosów jest kluczowe w ich pielęgnacji. Odpowiednio dobrane zabiegi i kuracje mogą sprawić, że porowatość włosów się zmieni, a ich wygląd znacznie poprawi. Warto o to zadbać, aby móc się cieszyć pięknymi i zdrowymi włosami!